top of page

Legendre Tiyatrosu

Fransa’nın Évreux kentinde bulunan, kentin Beaux-Arts üsluplu anıtsal tiyatrosu Théâtre Legendre, OPUS 5 Architectes tarafından restore edildi.


Proje dahilinde, 1903’ten kalma yapının eski görkemine kavuşturulacak bir restorasyonun yanı sıra yeni bir lobi alanı da eklenmiş.

1903 yılında açılan Théâtre d’Evreux (Evreux Tiyatrosu), genelde mimarının (Léon Legendre) soyadı ile, Théâtre Legendre olarak anılıyor. Küçük taban alanına sahip olmasına rağmen tarihi yapı, geleneksel bir tiyatro yapısının tüm niteliklerini barındırıyor. 2006’da yapının durumunun giderek kötüleşmesi üzerine ziyarete kapana tiyatronun restorasyonu için geliştirilen bir dizi proje de, yapının ve çevrenin zorlu yanları nedeniyle, bütçe aşımına uğrayarak sürekli duraksamış. Bu proje dailhinde yapılan nihai restorasyon öncesinde, süreç içinde yapının güney cephesi hasar ve bakımsızlık nedeniyle harabe haline gelmiş.

Restorasyon sürecinde, 1903’ten beri yapıya yapılan müdahalelerin izinin yok edilmesi ve tiyatronun orijinal mimari ve dekoruna göre restore edilmesine karar verilmiş. Bununla birlikte yapıda, modern ihtiyaçları karşılayacak bir tiyatro yapısına dönüştürülebilmesi ve sahne standartlarının sağlanabilmesi için gerekli uygulamalar da yapılmış.

Zarar gören güney cephesine eklenen yeni ek yapı, tiyatronun, soyunma odası, kulis, ofisler, yönetici odası, sahne yöneticisi odası ve prova odası gibi yeni işlevlerini barındırıyor. Ek yapı ile eski bina arsına ise tamamen cam cephelere sahip yeni lobi konumlandırılmış.

Lobinin üstünde bulunan üç adet metal köprü, ek yapıdaki yeni mekanlar ile eski yapı arasındaki bağlantıyı kuruyor. Benzer bir ek yapı, sahnenin arkasına da yerleştirilerek, eskiden hareketli sahne setleri için son derece yetersiz olan alan genişletilmiş. Lobinin eski yapıya bakan iç cephesi, açıkta bırakılmış olan hasarlı cephedeki tuğla ve briket yapı malzemesini yansıtan bir ayna olarak tasarlanmış.


 

Kaynakça:

https://www.arkitera.com/proje/legendre-tiyatrosu/

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page