top of page

Ayvalık Belediyesi Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi

Ayvalık’a bağlı Küçükköy yerleşimine yaklaşık 1 km mesafede konumlanan yapı bölge halkının muhtelif sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanmış.

Ayvalık’a bağlı Küçükköy yerleşimine yaklaşık 1 km mesafede konumlanan yapı bölge halkının muhtelif sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Proje arazisi üçgen şeklindedir. Üçgenin bir kenarı denize açılır, diğer kenarı ana yol aksına cephe verir. Çok amaçlı olarak işlev görecek olan salon 250 kişiliktir. Salona açılan fuaye alanı denize paralel konumlanır ve terasa açılarak iç-dış ilişkisini kuvvetlendirir.

Bu sayede fuaye dış mekâna da taşarak büyür ve dış mekân etkinliklerine de olanak sağlar. Yapıya girişler Fuayenin her iki cephesinden karşılıklı olarak sağlanmaktadır. Bu şekilde ana yoldan yaya ulaşımı sağlanabildiği gibi arka cepheden de otopark alanına ve çim bahçeye ulaşım sağlanmaktadır. Yapı üç yönünden dışa açık ve iç-dış ilişkisini sağlayan bir kurgudadır. Otopark alanına bakan cephede ise servis birimlerinin olduğu mekânlar ve servis girişleri bulunmaktadır.

Salona hizmet eden diğer mekânlar; mutfak, hazırlık odaları, ofis ve servis hacimlerinden oluşmaktadır. Salonun cephesinde bırakılan doğramalar sayesinde mekân doğal ışık alabilmektedir. Aynı zamanda yapının ana işlevi olan salonun ön cepheye bakması yapı fonksiyonunun dışavurumudur. Fuaye cephesinde yöreye ait sarımsak taşı kullanılmış, diğer cepheler sıva olarak bırakılmıştır.

Yapıda herhangi bir kaplama malzemesine gerek duyulmamıştır. Yapı bir saçak altına yerleştirilen salon ve fuaye kütlesinden ibarettir. Kütlenin saçak ile ilişkisi mimari tasarımda belirleyici olmuştur. Yapının iç mekânında Ayvalık’a özel zeytin ağaçlarından esinlenerek doğadan renkler ve ahşap kaplamalar kullanılmıştır. Peyzaj tasarımında yapının dışa açılan üç yönünde çim bahçe düşünülmüştür. Bahçeye yerleştirilen yöreye özel zeytin ağaçları yapının yerle ilişkisini kuvvetlendiren peyzaj öğeleridir.

Künye:

Proje Yeri: Ayvalık, Balıkesir

Proje Tipi: Kültür Merkezi

Proje Tipi Grubu: Kültür

İşveren: Doğuş Gayrimenkul Yatırım ve İşletme

Ana Yüklenici: HEM Yapı

Peyzaj Mimarlığı: Cey Peyzaj

Aydınlatma Projesi: ALD Aydınlatma

Statik Projesi: CGA Mühendislik

Mekanik Projesi: AR-KE Mühendislik

Elektrik Projesi: Esan Mühendislik

Çelik Projesi: CGA Mühendislik

Altyapı Projesi: ÇEVSA Mühendislik

Akustik Projesi: Talayman Akustik

Akustik Danışmanı: Demir Döken

Yangın Tahliye Projesi: Tasarım Yangın Danışmanlık

Yangın Güvenlik Danışmanı: Taner Kaboğlu

Fotoğraf: Uğur Ceylan

Mimari Mesleki Kontrollük: Doğuş Gayrimenkul Yatırım ve İşletme

Şantiye Yöneticisi: Ahmet Sarımeşe

Proje Başlangıç Yılı: 2015

Proje Bitiş Yılı: 2015

İnşaat Başlangıç Yılı: 2015

İnşaat Bitiş Yılı: 2016

Arsa Alanı: 4,300 m²

Toplam İnşaat Alanı: 800 m2


Kaynakça:

 

http://www.arkiv.com.tr/proje/ayvalik-belediyesi-halil-basyazgan-kucukkoy-cumhuriyet-kultur-merkezi/6238


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page